Elektrické svorky jsou bezesporu jednou z drobných komponent, které patří mezi ty vůbec nejpoužívanější. Dnes už jsou naprostou samozřejmostí pro všechny případy, kdy potřebujeme přehledně a spolehlivě spojovat, prodlužovat nebo také rozšiřovat naše sítě.
Pro jednotlivé účely ale mohou být velice důležité zcela rozdílné typy svorek. My se tak dnes podíváme na takové typy, které patří do řad nejpopulárnějších vůbec.
Jednoduchá montáž bez šroubování
Ačkoliv se většině lidí nikdy nezdálo šroubování v rámci svorek jako příliš nepříjemná činnost, tak pro některé stále může znamenat poměrně nudnou a zdlouhavou záležitost. Pokud pak dokonce spojujeme desítky kabelů, tak to rozhodně může trvat mnohem déle.
Vedle toho moderní bezšroubové svorky nabídnout stejnou míru ochrany a výdrže jako šroubové spoje, ale manipulace s nimi je pochopitelně mnohem jednodušší a efektivnější. Jednoduše stačí kabel lehce oholit, vložit a pomocí pákového mechanismu trvale uchytit.
Přehledné řazení tam, kde je jinak chaos
Přehlednost může být u spousty sítí největším problémem. Dvojnásob to platí hlavně v těch místech, kde se nám dokonce může potkat elektrická síť s automatizací, signály a dalšími obvody. V takovém případě je pak složité uchovat síť čistou a přehlednou. Východiskem jsou ale patrové svorky, které jsou strukturou přímo navrženy k tomu, aby dokázaly i takto složitou síť dokonale zpřehlednit a výrazně zjednodušit.
Prodloužení obvodů a jejich spojování
Občas se můžeme potkat s trochu specifickou věcí, kterou je prodlužování obvodů. V případě, kdy jenom spojujeme více obvodů, je pro nás mnohem jednodušší použít kterýkoliv druh svorek a dojdeme svého výsledku. Vedle toho prodloužení může být složitější. Takzvané propojovací svorky nám s tím ale mohou výrazně pomoci. Důvodem, proč je takové prodloužení problematické, je takzvaný přechodový odpor. Na každém přechodu a spoji se zkrátka generuje odpor, který nejen že zhoršuje kvalitu sítě, ale dokonce může být i potencionálním rizikem jako slabé místě obvodu.