Ačkoliv mohou lidé dávat opravdu velký pozor, tak se zkrátka pracovní úrazy dějí dnes a denně. Přitom se v nejhorších případech může jednat i o situace ohrožující život a dlouhodobé zdraví. Proto by tak měla jak strana zaměstnance, tak i zaměstnavatele účinně předcházet možným rizikům.
V rámci dnešního článku se přitom podíváme na věc z velice důležitého pohledu, kterým jsou podmínky, pro případné odškodnění. Není to totiž jenom zaměstnavatel, který v tomto případě má nutné povinnosti.
Zaměstnanec a jeho základní povinnosti
V případě zaměstnance jsou povinnosti vždy určovány celou řadou vnitřních firemních stanov a bezpečnostních opatření, která jsou pak určována a schvalována vyššími orgány. Mnohem jednodušeji řečeno, je nutné opravdu pracovat se správným vybavením a ochranou, obezřetně a na svém vlastním pracovišti.
Pokud pak navíc dokážete případný pracovní úraz ohlásit podle předpisů, tak by nemělo být nic, co by mělo stát odškodnění za pracovní úraz v cestě.
Zaměstnavatel musí připravit dobré zázemí
Není bohužel ale ani zdaleka vzácným jevem, že se zaměstnanec dostanu do nebezpečí proto, že ani neměl ke své práci opravdu nutně potřebné vybavení. Často se potom stává, že zaměstnavatel ochočí pracovníka z toho, že nevyužíval správné vybavení, leč k němu vůbec nebyl přístup.
Hlavní povinností zaměstnavatele je tak poskytnutí potřebného zázemí a vybavení, které pracovní úraz dokáže předcházet jako účinná prevence. Jde tak hlavně o bezpečnostní prvky, platné revize a profesionální vybavení, které je nutnou součástí pracovní náplně.
I při pozornosti obou stran se nehody stávají
Jenže jsou bohužel takové případy, kdy se opravdu mohou stát nepříjemné záležitosti i v případě, kdy opravdu jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec dávají stoprocentní pozor na to, co se aktuálně odehrává na pracovišti.
V takovém případě je pak často odškodnění při pracovním úrazu velice rychlou a jednoduchou záležitostí už jenom proto, že tak bývá vzájemný vztah zaměstnavatele a zaměstnance zdravý a vzájemně se respektující.