Pokud sníte o tom, že budete dělat práci, kterou milujete, mít flexibilní pracovní dobu, pracovat z domova a dokonce i vlastnit vlastní firmu, může být pro vás práce na volné noze tou správnou volbou. Zjistěte více o tom, co dělá freelancer a jak se jím stát.
Co je to nezávislý pracovník?
Freelancer je osoba samostatně výdělečně činná, která hledá krátkodobou nebo částečnou práci jako nezávislý dodavatel u jedné nebo několika společností, aniž by očekávala zaměstnání na plný úvazek. Pracovníci na volné noze existují téměř v každém odvětví, zejména v kreativních oborech, jako je design, film, umění, fotografie, herectví a hudba. Mezi nejoblíbenější práce na volné noze patří spisovatel na volné noze (zejména copywriting), počítačový programátor, webdesignér , grafik, korektor a webový vývojář.
Dostávají nezávislí pracovníci výplatu?
Termín „na volné noze“ neznamená, že pracujete zdarma; nezávislí pracovníci dostávají zaplaceno, i když nemusí dostávat platby podle pravidelného rozvrhu. Místo toho jsou nezávislí pracovníci „volní“, protože nemají dlouhodobý závazek k žádné organizaci.
Jaké jsou výhody a nevýhody práce na volné noze?
Mezi výhody samostatně výdělečně činné osoby patří být svým vlastním šéfem, dělat si vlastní hodiny, možnost pracovat na dálku z domova a (někdy) lepší sladění pracovního a soukromého života.
Existují však i stinné stránky kariéry na volné noze, jako je nedostatek výhod (jako je zdravotní pojištění poskytované společností a penzijní plány), pracné hledání nových klientů, nestabilita nespolehlivého příjmu a (někdy) nižší platové sazby ve srovnání na plný úvazek.
Jak začít jako nezávislý pracovník
Pokud jste poprvé na volné noze, vstup na trh na volné noze může být matoucí. Až budete připraveni, začněte svou cestu podle následujících kroků:
1. Vyberte si svou práci . Identifikujte své dovednosti a typ práce, kterou byste chtěli jako nezávislý pracovník dělat. Pokud se to týká vašeho oboru, vytvořte si obchodní plán a stanovte si cíle.
2. Určete si sazby na volné noze . Pokud si nejste jisti, co si za své služby účtovat, zvažte možnost obrátit se na ostatní ve vašem oboru a požádat o radu. Rozhodněte se, zda chcete nastavit hodinovou, denní sazbu nebo sazbu za úlohu.
3. Připojte se k webovým stránkám zaměstnanosti . Vytvářejte obchodní profily pro své služby na nezávislých webových stránkách a pracovních stránkách, které nejsou výslovně zaměřeny na práci na volné noze, ale mohou vás spojit s potenciálními zaměstnavateli, protože mnoho společností najímá zaměstnance a nezávislé dodavatele.
4. Inzerujte své služby . Zvažte vytvoření profesionální webové stránky, včetně toho, co nabízíte, a ukázek vaší práce. Vytvářejte obchodní profily na sociálních sítích a používejte marketingové služby poskytované jednotlivými platformami.
5. Nejprve zvažte práci zdarma . Pokud svou kariéru teprve začínáte, nabídněte své služby potenciálním klientům za nízkou cenu (nebo zdarma), abyste rozšířili své portfolio a rozjeli to. Oslovte firmy, které často najímají nezávislé pracovníky, jako jsou startupy .
6. Požádejte o doporučení . Požádejte rodinu a přátele o doporučení a poté požádejte své klienty o doporučení, až budete mít více práce. Přejděte na místa, kde se váš cílový trh shromažďuje, a představte se. Připojte se k jakýmkoli sdružením ve vašem oboru a využijte je k propojení s ostatními ve vašem oboru.
7. Plán pro zdravotní pojištění, důchod a daně . S prací jako nezávislý dodavatel je spojeno několik finančních rozhodnutí, která mohou běžní zaměstnanci většinou ignorovat. Prvním je nedostatek zaměstnavatelských výhod. Bez programu zaměstnaneckých výhod si musí nezávislí pracovníci vybrat své vlastní plány zdravotního pojištění a zřídit si vlastní důchodové účty. Druhým jsou daně. Většina zaměstnavatelů strhává daně z výplat svých zaměstnanců, ale platí nezávislým dodavatelům celkovou částku, kterou fakturují. Je pak na vás, na volné noze, zda budete platit čtvrtletní daně, včetně daně ze samostatné výdělečné činnosti.
5 tipů pro nezávislé pracovníky
Jakmile začnete pravidelněji pracovat na volné noze, mějte na paměti tyto základní tipy:
1. Najděte si správné zdravotní pojištění . Vzhledem k tomu, že nebudete mít prospěch z toho, že vám na zdravotní pojištění přispívá zaměstnavatel na plný úvazek, budete si muset platit své vlastní. Na tržištích můžete najít státem dotované pojištění za snížené pojistné. Znalost nákladů na zdravotní pojištění vám pomůže rozpočítat výdaje a určit vaše sazby.
2. Sledujte své finance . Jako vlastník firmy na volné noze jste výhradně odpovědní za své finance, včetně vyjednávání sazeb a sledování přijatých a očekávaných plateb. Věnujte se svému účetnictví, fakturaci a dalším administrativním povinnostem s kritickým pohledem, abyste se vyhnuli daňovým problémům nebo zmeškaným platbám. Jak vaše firma roste, možná budete potřebovat pomoc důvěryhodného účetního, agenta nebo účetního.
3. Zaplaťte daně . Jako nezávislý dodavatel zašlou vaši klienti na konci roku formulář 1099 pro vaše daňové přiznání. Internal Revenue Service (IRS) Spojených států vyžaduje, abyste hlásili své výdělky a platili daně stejně jako v případě zaměstnání na plný úvazek; budete také odpovědní za daň ze samostatné výdělečné činnosti.
4. Plán odchodu do důchodu . I když vás vaše práce na volné noze může bavit, nakonec budete chtít odejít do důchodu. Vzhledem k tomu, že nebudete mít přístup k plánům sponzorovaným zaměstnavatelem, zvažte zahájení svého penzijního fondu prostřednictvím IRA, SEP IRA nebo jednotlivce 401 (k).
5. Připravte se na nestabilitu . Na volné noze chybí záruky. Jeden rok možná budete mít problém držet krok s prací a další rok budete štíhlí. Dobré hospodaření s penězi a úspora na nepředvídané události vám pomůže překonat drsná místa ve vaší kariéře na volné noze.
5 typů nezávislých pracovníků
Obor samostatné výdělečné činnosti se skládá z několika typů nezávislých pracovníků, včetně:
1. Diverzifikovaní pracovníci : Být diverzifikovaným pracovníkem znamená vydělávat peníze z více zdrojů. Možná se spoléháte na nějakou kombinaci dočasné práce, práce na volné noze a spolehlivé smluvní práce.
2. Nezávislí dodavatelé : Často používaný zaměnitelně s termínem „nezávislý dodavatel“, „nezávislý dodavatel“ označuje osobu, která jedná jako jejich vlastní malý podnik a IRS s nimi tak zachází. Povaha práce, kterou řeší nezávislí dodavatelé (jako jsou kutilové, zahradníci nebo umělci), přirozeně vede k široké škále samostatných klientů.
3. Moonlighters : Moonlighting znamená, že máte práci na plný úvazek, ale děláte práci na volné noze mimo pracovní dobu, abyste získali další příjem.
4. Majitelé malých podniků : Pokud jste vlastníkem malé firmy, můžete pracovat v kamenném obchodě a dokonce můžete mít zaměstnance nebo jiné pracovníky na volné noze, kteří pro vás pracují. Technicky jste svým vlastním šéfem a pracujete pro sebe, proto je to zahrnuto mezi typy nezávislých pracovníků. Není neobvyklé, že nezávislí dodavatelé přejdou na majitele malých podniků, pokud jejich klientská základna překročí jejich kapacitu. Zjistěte více o založení malého podniku .
5. Dočasní zaměstnanci : Jako dočasní zaměstnanci pracujete pro společnost na dobu neurčitou, často prostřednictvím dočasné agentury. Dočasní zaměstnanci vyplňují, když stálí zaměstnanci nejsou k dispozici, a pracují na plný nebo částečný úvazek, kdekoli od jednoho dne až po mnohem déle. Na rozdíl od nezávislých dodavatelů dostávají dočasní zaměstnanci někdy zaměstnanecké výhody.