Bílé límečky: 6 příkladů bílých límečků

Bílé límečky obvykle pracují za stolem na pozicích vyžadujících vysokoškolské vzdělání. Naučte se rozdíly mezi úřednickými a dělnickými pracovníky a typickými úřednickými pozicemi.

Co je to bílý límeček?

Historicky termín „bílý límeček“ popisoval bílé košile, které nosili úředníci (typicky muži) v devatenáctém a dvacátém století. Nošení bílých košil znamenalo, že tito zaměstnanci nepracovali v zaměstnání, které vyžadovalo, aby si špinili ruce. Americký spisovatel Upton Sinclair vytvořil moderní použití tohoto termínu k popisu lidí, kteří pracují v administrativních, administrativních nebo manažerských pozicích. Naproti tomu dělníci, kteří dostali své jméno podle modrých kombinéz a džínů, které se nosí v továrnách, obvykle vykonávají manuální práci.

Bílý límeček vs. modrý límeček: Jaký je rozdíl?

Bílé límečky a dělníci jsou dvě klasifikace pracovníků. Rozdíly mezi těmito dělníky zahrnují:

  • Plat : Dělníci obvykle dostávají hodinovou mzdu oproti bílým límečkům, kteří dostávají plat nebo platbu na základě projektu. Historicky práce bílých límečků nabízely více příležitostí k postupu.
  • Fyzická práce : Dělnické práce jsou fyzicky náročnější než práce úředníků, které pracovníci obvykle vykonávají za stolem. Manuální pracovníci mohou pracovat ve stavebnictví, zemědělství a výrobě.
  • Sociální třída : Dělníci byli více svázáni s nižší sociální třídou, známou jako dělnická třída, než dělníci s bílými límečky, kteří tvořili střední třídu. Dnes je většina dělnické třídy ve Spojených státech amerických bílými límečky.
  • Školení : Některá dělnická povolání vyžadují specializované školení nebo školení na pracovišti, ale mnoho nevyžadují vysokoškolské vzdělání, pouze středoškolské vzdělání. Práce bílých límečků obvykle vyžadují vyšší vzdělání, obvykle vysokoškolské, přičemž minimem je bakalářský titul. Mnoho bílých límečků také vyžaduje pokročilý titul, jako je právnický nebo lékařský titul.
  • Pracovní prostředí : Na rozdíl od dělníků, jejichž práce vyžadují fyzickou práci, jsou práce bílých límečků specializovanější a obvykle se provádějí v kancelářském prostředí (ačkoli některé práce bílých límečků, jako je realitní makléř, mohou vyžadovat schůzky s klienty mimo kancelář ) . kancelářské prostředí). Úkoly dělnických profesí jsou méně fyzicky náročné než dělnické práce.

6 Příklady bílých límečků

Bílé límečky mohou pracovat v následujících odvětvích a na pozicích:

1. Akademická sféra : Učitelé, profesoři a výzkumní pracovníci jsou bílými límečky.

2. Administrativa : Mezi administrativní pracovníky patří pracovní místa jako zástupci lidských zdrojů, úředníci pro zpracování účtů a vedoucí kanceláří.

3. Technologie : V oblasti technologií patří mezi bílé límečky specialisté na informační technologie (IT), počítačoví programátoři a vývojáři softwaru.

4. Finance : Mezi pracovní pozice bílých límečků ve financích patří certifikovaní veřejní účetní (CPA), investiční bankéři a makléři.

5. Zdravotnictví : Lékaři, zubaři a terapeuti jsou některé z vysoce placených, bílých límečků ve zdravotnickém průmyslu.

6. Právo : Právníci, koncipienti a soudci jsou v oblasti práva bílými límečky.