Přemýšlení před tím, než promluvíte, vám pomůže vyhnout se urážkám ostatních a zároveň zůstat angažovaní a upřímní. Naučte se nejlepší způsoby, jak si zapamatovat, jak myslet, než promluvíte.
Co to znamená přemýšlet, než promluvíte?
Fráze „přemýšlejte, než promluvíte“ odkazuje na praxi zvažování svých slov, než něco řeknete nebo odpovíte na komentáře jiné osoby. Když přemýšlíte, než promluvíte, vezmete v úvahu, že naše slova ovlivňují pocity ostatních.
Promyšlená komunikace buduje důvěru mezi známými a podporuje spojení s blízkými. Dělá z nich také dobré konverzace. Někdo, kdo aktivně naslouchá, zatímco ostatní mluví, může formulovat odpověď, která podporuje konverzaci.
Jak je důležité přemýšlet, než promluvíte
Přemýšlení před mluvením vám může pomoci:
- Vyhněte se trapnosti . Mluvit dříve, než si myslíte, často vede k tomu, že řeknete špatnou věc ve špatnou dobu. Strkat si nohu do pusy je trapné, ale může to mít i negativní vliv na určité vztahy nebo příležitosti, jako je třeba pracovní pohovor.
- Berte v úvahu pocity ostatních lidí . Je pravda, že slova mají sílu. Laskavá slova mohou pozvednout emoce lidí, zatímco drsná nebo neuvážená slova mohou podkopat sebevědomí a důvěru ostatních .
- Zmírnit stres . Mluvit bez přemýšlení podkopává věci, které chceme a potřebujeme, ve prospěch naplnění impulzivního nutkání. V důsledku toho se často dostáváme do stresových situací, kterým jsme se snažili především vyhnout.
Jak myslet, než promluvíte: 4 tipy
Pokud si chcete procvičit myšlení, než začnete mluvit, můžete podniknout kroky, abyste si z toho udělali zvyk. Zvažte tyto tipy, které vám pomohou zpomalit během konverzací nebo prezentací:
1. Požádejte o více času . Pokud je to možné, požádejte svého konverzačního partnera nebo publikum o pár sekund nebo minut navíc, aby si shromáždili myšlenky, než odpovíte na otázku nebo začnete mluvit. To vám umožní formulovat odpověď podle pohodlnější časové osy a zmírní určitý tlak, který byste mohli cítit, abyste okamžitě promluvili. Pokud pociťujete úzkost při veřejném mluvení , může to být účinná strategie pro uklidnění nervů.
2. Cvičte povědomí . Přiznání, že často mluvíte, než přemýšlíte, je formou sebeuvědomění a prvním krokem ke zlepšení, takže už děláte pokroky. Kromě toho procvičujte dovednosti aktivního naslouchání a používejte aktivní řeč těla, abyste byli plně přítomni během konverzace. Všímejte si postoje, tónu hlasu a nálady druhé osoby. Vstřebávejte, co se ptají nebo říkají. Být citlivější k ostatním povede k efektivnější komunikaci a v ideálním případě eliminuje jakoukoli netrpělivost nebo impulzivitu, pokud jste někdo, kdo často vyrušuje nebo mluví o ostatních.
3. Zkuste se nadechnout . Abyste si zvykli na pauzu, než začnete mluvit, nacvičte si několik nádechů, než začnete mluvit. Zatímco dýcháte, přirozeně přerušujete konverzaci a dáváte si čas na zvážení své odpovědi. Mějte na paměti, že dýchání můžete spojit s žádostí o více času na shromáždění myšlenek. Pokud se vás například váš manažer na schůzce na něco zeptá, můžete odpovědět: „To je dobrá otázka. Nech mě chvíli přemýšlet.“ Poté se třikrát nadechněte, zatímco se rozhodnete, jak chcete odpovědět.
4. Použijte zkratku THINK . Jednoduchá, ale účinná mnemotechnická pomůcka , technika THINK vás vybízí k pečlivému výběru slov. „THINK“ znamená „pravdivý, užitečný, inspirující, nezbytný a laskavý“. Než promluvíte, zeptejte se sami sebe, zda to, co se chystáte říci, odpovídá každé z těchto vlastností. Pokud je vaše odpověď na všech pět otázek „ano“, pak stojí za to se o vaši myšlenku podělit.