Vyplatí se provozování elektromobilu namísto klasického motorového vozidla?

Téma provozování elektromobilů se už dlouhodobě stále aktivně propírá z pohledu ekologie nebo už jenom dostupnosti potřebného servisu a služeb pro elektromobily. Mnohem méně se ale probírá to, jakým způsobem může být výhodnější elektromobil pro peněženku majitele.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se téma příliš neřeší, protože to až tak moc dobré nebude. Jenže na druhou stranu vám můžeme rovnou říct, že i pro peněženky a rodinné rozpočty dokáží být elektromobily opravdu velice zajímavou záležitostí.

Dopady nákladů na energii a dobíjení vozů

Rozhodně je to aktuální téma mimo jiné proto, že se v nedávné době ukázala velká energetická krize. Mohlo by se tak jevit, že se automaticky staly elektromobily ohromnou dírou v peněženkách svých uživatelů. Jenže opak je pravdou, protože se společně s náklady na samotné elektromobily zvyšovala také cena paliv.

Ať už jste tak v této době stáli u nabíjecí stanice pro elektromobily, nebo klasického stojánku s palivem, neměli jste příliš radost z čísel na účtenkách. Jak produkce elektřiny, tak i strategických paliv je totiž úzce spjatá, což se vždy projeví na jejich společném stoupání či naopak klesání cen.

Větší vozový park znamená větší úsporu

V rámci klasické domácnosti nejspíš nebude úspora až tak vysoká. Co když se ale rozhodne přejít pod elektromobilitu rovnou celá firma, která může vlastnit klidně desítky automobilů? Pak už se bavíme o zcela rozdílných číslech. Úspora se může vyšplhat do tisíců korun měsíčně, ale bez jakékoliv nadsázky můžeme také očekávat, že ekologicky zásobované nabíjecí stanice pro firmy dokáží přinést gigantické úspory firmě, které slouží.

Jak je to s výdrží samotných automobilů?

Ačkoliv jsou oba poháněny motorem, leč jiného typu, tak se rozhodně budou poměrně dost blížit náklady na pravidelný servis spalovacích a zážehových motorů, jako u elektrických motorů. Velice důležitou poznámkou ale je, že se automaticky cena bude zmenšovat s rostoucím počtem servisů. Stejně tak i nabíjecí stanice pro elektromobily kdysi určovali ceny, ale s jejich navyšujícím se počtem došlo ke snížení nákladů z kapes uživatelů.